Past Winners

Congratulations to the following exhibitors who have previous won ribbons in judged shows presented by the Gallery at the Carrollwood Cultural Center.

"Angry Seas" by Stuart Dwork - First Place - 2018 TESA Exhibit

“Angry Seas” by Stuart Dwork

2018 TESA Exhibit

  • 1st Place: Angry Seas by Stuart Dwork (acrylic on board)
  • 2nd Place: Sweet Treats Series: CakeFest by Gainor Roberts (oil on linen)
  • 3rd Place: School’s Out by Len Vincenti (acrylic)
  • Honorable Mention: Safety Harbor Galleria by Carol Zieres (watercolor giclee)
  • Honorable Mention: Eons by Dolores Kaufman (painting with pixels)
  • Honorable Mention: Day Lilies by Marge Giroux (watercolor painting)
  • Honorable Mention: Beach Boardwalk by Lyle Polyak (pastel)
  • Judge: Evie Zimmer
"Rhinoplasty" by Ashley Cassens

“Rhinoplasty” by Ashley Cassens


2017 Bloom!

  • 1st Place: Rhinoplasty by Ashley Cassens (oil on panel)
  • 2nd Place: Stepping Out by Diane L. Harm (colored pencil)
  • 3rd Place: Pink Dahlias by Diana Ranstrom (acrylic)
  • Honorable Mention: Blooming Ideas by Karyn Adamek (welded nails, spoons and forks)
  • Honorable Mention: Winter by Kathleen Hurley (oil)
  • Honorable Mention: Orchids on Gold by Nancy Lauby 
  • Judge: Patricia Sriram


2016-illuminations-keats-was-right-by-gainer-roberts

“Keats was Right” by Gainor Roberts

2016 Illuminations: Truth & Iconology

  • 1st Place: Keats was Right by Gainor Roberts (oil)
  • 2nd Place: Look Deeper by Bradley Arthur (welded nails)
  • 3rd Place: Learning by Ruth Pettis (calligraphic text)
  • Honorable Mention: Books on a Chair by Carole Flagg (oil)
  • Honorable Mention: Musing the Muses by Dolores Glover Kaufman (mixed media collage)
  • Honorable Mention: It’s Complicated by Ann Henson (mixed media)
  • Judge: Patricia Callihan


2016 North Tampa Arts League: “The Possibilities of Perception”

  • Best in Show - Got My Eye on You by Hernie Vann

    “Got My Eye on You” by Hernie Vann

    Best in Show: Got My Eye on You by Hernie Vann

  • Best in Painting: Morning Phaleanopsis by Joan Garcia
  • Best in Drawing: Full Bowl by Bill Murrah
  • Best in Photography: Wild and Perfect for a Moment by Jan Roser
  • Best in Sculpture: I Miss Her by Gary Bartlett
  • Best in Mixed Media: Sunflower in the Field by Dorothy Banker
  • Honorable Mention: Fleur Rouge by Joose Hadley
  • Honorable Mention: It Makes Me Feel Sublime by Monika A Leon
  • Honorable Mention: Looking Over Green Swamp by Janice Shindle
  • Honorable Mention: Sarah by the Storm by Paul Noblitt

2015 The Exhibiting Society of Artists

  • Best of Show: Sunning by Nancy Lauby
  • 1st Place: The Russian Mandolin by Don Silvestri
  • 2nd Place:  A Time for Weeping by Rosemarie Chanin
  • 3rd Place:  On the Road Again by Delores Glover Kauman,
  • Honorable Mention: Fire by Bettina Schott
  • Honorable Mention: Bird of Paradise by Marge Giroux
  • Honorable Mention: Night Flight by Nancy Lauby
  • Judge: Nancy Kirkpatrick Sr.

 

2015-Inspiration-1st-Place---Arizona-Dave-by-Kris-Gregg-500x375

“Arizona Dave” by Kris Gregg


2015 Inspiration

  • 1st Place: Arizona Dave by Kris Gregg
  • 2nd Place: Moon Magic by Joose Hadley
  • 3rd Place: Ace with Grace by Karyn Ademek
  • Honorable Mention: Mother and Child by Kathleen Hurley
  • Honorable Mention: Oeil de Tigre by Laney Stonesifer
  • Honorable Mention: Still Dream by Nancy Lauby
  • Judge: Stan Abramson
"Genesis Orange" by Gainor Roberts

“Genesis Orange” by Gainor Roberts


2015 Radiant Fruit

  • 1st Place: Genesis: Orange by Gainor Roberts
  • 2nd Place:Inspiration by Mary Toeller
  • 3rd Place:Fresh is Best by Patricia Callihan
  • 4th Place:24 Karats by Sandra Vann
  • Honorable Mention:Refracted Apple by Helen Pollitzer
  • Honorable Mention:Theoretical Beginnings by Marty Ore
  • Honorable Mention:Summer Harvest by Marie Schadt
  • Judge: Jack Casey
The Charmer by Margret Thomas - first place

“The Charmer” by Margret Thomas


2015 Love

  • 1st Place: The Charmer by Margret Thomas
  • 2nd Place: Hearts and Flowers by Gainor Roberts
  • 3rd Place: Cardiogenic by Aneka Ingold
  • Honorable Mention: Awaiting the Bride by Ginger Adelstone
  • Honorable Mention: Best Friends Picnic by Pat Keeley